Ekonomia behawioralna to nie tylko wiedza przydatna w biznesie i polityce publicznej, ale też w prywatnym życiu każdego z nas. W końcu irracjonalność i pułapki myślenia czyhają wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z ludźmi, a my też ludzie.
Choć lubimy myśleć o sobie jako o racjonalnych, podejmujących optymalne decyzje osobach, prawda jest taka, że każdy z nas wpada w pułapki myślenia i pada ofiarą braku samokontroli, prokrastynacji czy chwilowych impulsów. Karty LIFE DESIGN powstały z myślą o wszystkich, którzy chcą podejmować lepsze decyzje i tak zaprojektować swoje życie, aby nasza irracjonalność działała na naszą korzyść, nie przeciwko nam.
Znajdziesz na nich blisko 60 technik, bazujących na badaniach behawioralnych, które wykorzystują nasze nieświadome, irracjonalne i automatyczne tendencje i nawyki. Pomogą Ci tak zaprojektować codzienność, abyś stał się lepszą i efektywniej działającą osobą. Karty te są też dobrym narzędziem do pomocy bliskim — możesz je wykorzystać na członkach swojej rodziny, przyjaciołach czy kolegach z pracy, aby pomóc im podejmować lepsze dla siebie decyzje.
Karty LIFE DESIGN to coś więcej niż wykorzystanie metodologii design thinking w życiu codziennym. Owszem, zakładają one, że decyzje da się zaprojektować, że małe zmiany mogą prowadzić do wielkich efektów i że warto testować i próbować, aby osiągnąć pożądany efekt, ale są to wciąż karty behawioralne. Zawarta na nich wiedza to podsumowanie ostatnich sześciu dekad badań behawioralnych. To więcej niż tylko metodologia. Jak w przypadku każdej innej talii kart, dostajecie kompendium wiedzy i insightów ekonomii behawioralnej, przedstawione w przystępny sposób. Tak, abyś mógł zacząć korzystać z tej wiedzy od razu i oczekiwać szybkich, widocznych efektów.
Jak korzystać z kart?
- Określ, jakie zachowanie chcesz zacząć robić. Odpowiedz sobie na pytania: Kto? Co? Gdzie? Kiedy? Jak często? Z kim? Ważne jest, aby docelowe zachowanie było zdefiniowane bardzo konkretnie oraz pozytywnie (tzn. co chcesz robić, nie czego nie chcesz robić).
- W pierwszym etapie, odkrywając kolejno po jednej karcie, wybierz te, które uważasz za istotne dla danego celu behawioralnego.
- Zapisz swoje wstępne pomysły na interwencję behawioralną w oparciu o dane narzędzia/karty.
- Dopracuj pomysł, wybierając taki zestaw kart, który pomoże Ci zaprojektować prostą i efektywną interwencję, adresującą wybrany cel.
W ciągu kilku tygodni nareszcie ruszy sklep internetowy, ale karty szybko się wyprzedają, więc jeśli chcesz zakupić talię, napisz do mnie. Cena jednej talii to 130 PLN (netto).