„Szczera prawda o nieuczciwości“ to zbiór badań i anegdot pokazujących, kiedy i dlaczego kłamiemy oraz kiedy uważamy, że kłamstwo jest uzasadnione i w porządku. Nie będę się rozpisywać, bo zrobił już to wydawca 🙂
Większość ludzi uważa się za uczciwych, ale tak naprawdę wszyscy oszukujemy. Od Waszyngtonu po Wall Street, od klasy szkolnej po miejsce pracy – nieetyczne zachowania są wszechobecne. Nikt nie jest na nie odporny – niezależnie od tego, czy chodzi o białe kłamstwo, mające nas uchronić przed kłopotami, czy też o zawyżenie wydatków w sprawozdaniu.
W „Szczerej prawdzie o nieuczciwości” Dan Ariely, nagradzany autor bestsellerów, pokazuje, dlaczego w jednych sprawach łatwiej jest kłamać niż w innych; że ryzyko przyłapania ma mniejsze znaczenie dla tego, czy oszukujemy, niż nam się wydaje; oraz w jaki sposób praktyki biznesowe torują drogę nieetycznym zachowaniom – umyślnie lub mimo woli.
Ariely analizuje mechanizmy nieetycznego zachowania w życiu osobistym i zawodowym oraz w świecie polityki i pokazuje, w jaki sposób wpływają one na nas wszystkich, nawet jeśli uważamy się za ludzi o wysokich standardach moralnych.
Nie wszystko jednak stracone. Ariely pokazuje również, co sprzyja naszej uczciwości, wskazując nam drogę do osiągnięcia wyższego poziomu etycznego w życiu codziennym. „Szczera prawda o nieuczciwości”, pełna osobistych spostrzeżeń i fascynujących odkryć naukowych, zmieni sposób, w jaki spostrzegamy samych siebie, swoje postępowanie oraz innych ludzi.
A jeśli ktoś woli oglądać niż czytać, lub nie ma czasu na lekturę, Dan opowiedział też o części badań opisanych w tej książce w jednym ze swoich wystąpień na TEDzie oraz wyprodukował film poświęcony tematyce.